Android_C16
ULTRA's
Dołączył: 12 Lis 2006
Posty: 18
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: NML
|
Wysłany: Nie 15:52, 12 Lis 2006 Temat postu: W czym linux jest lepszy od xp??!! |
|
Teraz moze ja sie wypowiem na temat Linuxa [: przytocze wady i zalety zeby nie bylo : )
Wady Linuxa
1.Wadą Linuxa jest to,że nie istnieje dla niego tak duża liczba specjalistycznego oprogramowania dla stacji roboczych jak dla systemów komercyjnych.Obecnie sytuacja ta zmienia się coraz szybciej.
2.Problemem jest strach Użytkowników innych systemów operacyjnych przed zmianami.Osoby przechodzące na Linuxa bardzo wiele muszą się nauczyć od nowa,jeśli chodzi o podstawową obsłógę systemu.Nie oznacza to,że sama praca w Linuxie jest trudniejsza.Linux wymaga pewnych umiejętności od serwisanta / administratora,który go uruchomi i skonfiguruje,ale w zwykłym użytkowaniu nie sprawia większych trudności nawet początkującym.Zasadniczo obsłóga programów do edycji tekstu,przeglądania Internetu,itp.nie różni się od ich obsłógi w innych systemach operacyjnych.Jest wiele programów,których odpowiedniki są dostępne również dla Linuxa.
Zalety Linuxa
1.Linux jest to Unixowy system operacyjny,który jest całkowicie za darmo.Zgodność z normą POSIX 1003.1 oraz częściowa z Systemem V i BSD pozwala na uruchamianie programów z innych systemów uniksowych.
2.Umożliwia on zdalną administrację systemu poprzez telnet lub ssh.Komunikacja nie polega na przesyłaniu wszystkich danych do stacji roboczych,ale ekranów,a wzasadzie znaków i to tylko tych ,które się aktualnie zmieniły.Co powoduje,że do zdalnej pracy w tym systemie wystarczy nawet najniższej jakości połączenie modemowe i niezbyt wydajny terminal.
3.Umożliwia pracę w środowisku graficznym na zdalnym systemie.Wszystkie programy uruchamiane są na odległej maszynie zwanej xklientem natomiast wyniki działania tych programów przesyłane są przez sieć do lokalnego xserwera,który wyświetla je na ekranie.Komunikacja pomiędzy xklientem,a xserwerem jest bardzo wydajna i wymaga o wiele mniejszych przepustowości łączy niż w przypadku komercyjnych odpowiedników.Xserwer może być uruchomiony pod wieloma systemami operacyjnymi.
4.Umożliwia pracę jako stacja bezdyskowa z xterminalem(w trybie graficznym)przy bardzo dobrej wydajności.
5.Jednocześnie na jednym systemie może pracować wielu użytkowników w różnych niezależnych środowiskach testowych czy graficznych,istnieje również możliwość pracy każdego użytkownika na wielu sesjach jednocześnie.
6.Prawdziwa wielozadaniowość.Umożliwia wykonywanie wielu operacji w tym samym czasie,na przykład formatowanie dyskietki i robienie innych czynności.
7.Działa na wielu architekturach sprzętowych:PC,Sparc,Motoroli i PowerPC.
8.Kopiowanie z jednoczesnym zapisem za sprawą współdzielenia stron pamięci przez kilka procesów,co dajeoszczędność pamięci.
9.Stronicowanie - selektywne kopiowanie nieużywanych stron pamięci na dysk twardy - oszczędność pamięci.
10.Wspóldzielenie biblioteki - oszczędność pamięci.
11.Obsługa wielu formatów plików wykonywanych a przy użyciu emulatorów uruchamiania programy dla:DOS,Windows,Nowell'a,Macintosch'a,Amigi,ATARI,Zxspectrum itd.
12.Ochrona pamięci zapewnia dużą stabilność Linuxowi i odróżnia go od Windows 95/98,wadliwy program nie wywołuje błędów w systemie ani nie powinien go zawiesić.
13.Obsługa wielu systemów plików (fat16,fat32,ntfs,raiserfs,ext2,ext3,minix,HFS,HPFS,itd.)daje możliwość podłączenia dysku z systemami z dowolnym:Unixem,Windowem,Windowsem NT,Macintoshem,OS2/Warp,itd.
14.Jest systemem zorientowanym sieciowo,obsługuje wszystkie protokoły sieciowe wysokiego i niskiego poziomu oraz dużą gamę kart sieciowych.Doskonale współpracuje z innymi systemami operacyjnymi.Posiada bardzo dobrą obsłógęprotokołów TPC/IP,SLIP i PPP,co pozwala na efektywniejsze kożystanie z internetu.
15.Nie istnieją ograniczenia w stosunku do integracji w budowę systemu operacyjnego,ze względu na ogólnie dostępny kod źródłowy całego systemu,jak również większości oprogramowania.Co również jest bardzo przydatne dla osób uczących się programować,ponieważ pozwala zobaczyć jak zbudowany jest system od środka.
16.W związku z tym,że jego kod źródłowy jest otwaty,wszelkie błędy w oprogramowaniu mogą być bardzo szybko wykryte i naprawione,co powoduje,że system rozwija się niezwykle dynamicznie.Znamy sytuację dotyczące innych systemów,gdzie błędy nie były w nich wykryte przez lata,poczym okazywały się ogromną luką w bezpieczeństwie.
17.Posiada bardzo duże możliwości konfiguracyjne,co pozwala zastosować go do bardzo specyficznych potrzeb.
18.Można go również zainstalować obok dowolnie innego systemu operacyjnego i uruchamiać w zależności od potrzeb.
19.Posiada wiele menadżerów okien oraz środowisk graficznych takich jak:KDE,Gnome,Black Box,Window Maker,After Step,Enlightenment itd.Ppełna ich lista znajduje się pod adresem: [link widoczny dla zalogowanych]
20.Linux daje możliwość dzielenia plików (NFS,SAMBA,MARS)w sieciach heterogenicznych,pomiędzy różnymi systemami operacyjnymi,dzięki czemu może doskonale zastępować drogie komercyjne serwery.
21.Dla Linuxa istnieje bardzo dużo specjalistycznego oprogramowania serwerowego:serwery http,email,ftp,dns oraz wiele innych.
22.Dla Linuxa istnieje bardzo dużo specjalistycznego oprogramowania do obsłógi sieci.Linux może pełnićrolę firewall'a.proxy w3cache,routera,bridge'a,itp.
23.Linux staje się coraz bardziej powszechny dzięki łatwości dostępu do informacji oraz do ptężnej dokumentacji technicznej na jego temat.
24.Linux posieda możliwość pracy wieloprocesorowej i klastrowej (wieloserwerowej),dzięki czemu możemy zbudować "super-komputer" bardzo tanim kosztem.
25.Dobrze skonfigurowany Linux jest systemem odpornym na włamania i przejęcia cennych danych przez hackerów.
26.Linux jest odporny na wirusy.
27.Posiada możliwość szyfrowania transmisji danych.
28.Posiada możliwość utworzenia kryptograficznego systemu plików,co powoduje,że zaszyfrowane dane są trudne a nawet nie możliwe do odczytania bez znajomości hasła.Psiada również możliwości konwencjonalnego szyfrowania plików np.:PGP,GnuPG.itp.
29.Możliwość pracy nie tylko jako serwer,ale również jako stacja robocza.Doskonale zastępuje biurowe systemy operacyjne z edytorami tekstowymi,arkuszami kalkulacyjnymi,bazami danych,przeglądarkami internetowymi,itp.
30.Wspomaga obsłógę polskich znaków zgodnie z obowiązującymi normami ISO.Obsłóguje również wszystkie światowe standardy kodowania znaków ISO.
31.Istnieje możliwość prowadzenia internetowych konferencji audio/video z kodowaniem transmisji.
32.Istnieje wiele dystrybucji (odmian) tego systemu.Najbardziej znane to:Red Hat,Mandrake,Debian,SuSe.Pełna lista dystrybucji znajduje się na stronie [link widoczny dla zalogowanych]ą również specjalistyczne dystrybucje Linuxa do zastosowań profesjonalnych i przemysłowych na przykład RTLinux (Linux czasu rzeczywistego).
33.Już po zainstalowaniu,dzięki dużej liczbie oprogramowania dołączonego do dystrybucji,Linux posiada kompletne środowisko przygotowane do pracy.
34.Cały system operacyjny i oprogramowanie pod Linuxa są za darmo.
Osobiscie polecam Linuxa (:
Post został pochwalony 0 razy
|
|